036 556 581 ruzicnjakmostar@gmail.com Pon-Pet 08:00 - 15:00

Arhiva mentoring sastanaka

Arhiva mentoring sastanaka

 

U okviru projekta ‘Ovdje sam – vidljiva i ponosna’ realiziran je mentoring program osnaživanja žena s invaliditetom u BiH. Program je realiziran u periodu od 15. januara do 15. juna 2022. godine u pet koalicija osoba s invaliditetom u BiH.

Svoje učešće u programu uzele su i žene s invaliditetom s područja HNK. S ukupno 14 mapiranih žena rađeno je na osnaživanju za sticanje osnovnih životnih vještina, vještina komunikacije, timskog rada ličnog razvoja, vještina javnog nastupa, vještina liderstva te  na međusobnom povezivanju i uključivanju u rad organizacija osoba s invaliditetom.

Aktivnosti mentoringa realizovane su kroz individualne, zajedničke i grupne uživo sastanke s učesnicama mentoring programa pri čemu su grupni sastanci u najvećoj mjeri doprinijeli usvajanju vještina učesnica te  ciljevima prema njihovim individualnim planovima razvoja.

Sve aktivnosti  i događaji mentoringa u HNK zabilježeni su na društvenim mrežama i web-u a arhiva HNK ekipe žena bilježi sljedeće:

 

Prvi grupni sastanak omogućio je identifikaciju  potreba s ciljem kreiranja plana mentoring programa.

Topla i atmosfera dobrodošlice, razgovori, podrška od mentorice, međusobna saradnja i podrška u najvećoj mjeri su  motivisali djevjeke da  s posebnom energijom uđu u mentoring.

 

Slika

Fokus drugog grupnog sastanka bio je na sticanju osnovnih životnih vještina.

Za ovu priliku se u posebno organizovanim ‘toplo obojenim’ kuhinjama, pripremala zimnica od voća. Uz stečene vještine, izradile su uputstvo o pripremi slatkog voćnog zadovoljstva.

Slika

Kroz radionicu ‘Zauzmi se za sebe’, koja je realizirana u okviru trećeg grupnog sastanka, djevojke su imale priliku vježbati svoje vještine asertivnog ponašanja. U timskoj izradi tornja od balona, pobjednička ekipa  pokazala je kako se zauzeti za svoj tim i svoje mjesto u timu.

Slika

To sam ja-posebna bio je naziv četvrtog zajedničkog druženja. Učenje, prihvatanje i na kraju vlastitu Posebnost izrazile su kroz likovnu koloniju a naša mala grupa sklopila je i svoj  mozaik posebnosti.

Slika

…a onda se na poseban način obilježila i polovica zajedničkog rada. Petom zajedničkom sastanku pridružile su se i gošće, donatori iz Švedske.

Djevojake su za ovu priliku spoznale da je pravo svake od njih da naprave svoje izbore. Za ovu su priliku birale odjevne predmete za svoj styling a učestvovale su i u mini modnoj reviji pripremljenoj samo za njih. Radionica ‘Moj stil – Moj izbor’  realizirana je kao modni studio  u kojem je glavna uloga modnih stilistica dodijeljena članicama naše odabrane HNK grupe.

Slika

Na šestom sastanku smo nastavile da izučavamo ‘Naše potrebe i prava’. Kreirale su  mentalnu mapu potreba i prava žena a zatim istraživale i razgovarale o ugroženim pravima žena s invaliditetom. Za kraj druženja djevojke su uzele učešće u mini predstavi o izgubljenim pravima i kako se za njih izboriti.

Slika

Sedmo zajedničko druženje bilo je pravo iznenađenje. U goste je online došla svjetska viceprvakinja u atletici na 800 metara.  Razgovaralo se o pravu na sport i uslovima pristupačnosti u sportu. Za svjetsku viceprvakinju djevojke su imale puno pitanja što je našu mentoricu posebno radovalo na putu motivacije i jačanja naših komunikacijskih vještina.

Spoznale su da žene s invaliditetom mogu biti uspješne u sportu. Spoznale su da je za učešće osoba s invaliditetom u sportu važna pristupačnost. Spoznale su i da sport povezuje ljude, jača duh i pozitivno utče na zdravlje, nudi  mogućnost druženja, putovanja i još puno zadovoljstava.

Mentorica je za kraj pripremila još jedno iznenađenje. Odradile su vježbe zagrijavanja i organizovale igre s loptom.

Slika

Na osmom se sastanku pričalo o ne(mogućem).  Razgovaralo se o tome kako nemoguće pretvoriti u moguće.

Razgovaralo se o samostalnom životu i uslovima da bi se to postiglo a i ovaj put su imale gošće.  Dvije dame s iskustvom na putu samostalnosti su govorile o svojim iskustvima, preprekama i suočavanju invaliditeta u svakodnevnom životu.

Iskustva naše mentorice kao i njihove inspirativne priče su djevojke dodatno motivirale u daljem osnaživanju.

Slika

A na devetom se sastanku razgivaralo o različitosti. Ovaj put se o tome govorilo u kontekstu invaliditeta i osoba s različitim vrstama invaliditeta.  Istraživale su barijere s kojem se suočavaju žene s invaliditetom a koje sprečavaju njihovo funkcionisanje na ravnopravnoj osnovi s drugima.

Na kraju su djevojke učile kako da prepoznaju sličnosti i razlike u uslovima za svakodnevan život žena s različitim vrstama invaliditeta.

Slika

Zadnje zajedničko okupljanje u ovom mentoring druženju. Na desetom sastanku se se osvrnule i podsjetile na zajedničke lijepe momente. Slavilo se zbog onoga što se naučilo.

Mentorica je organizaciju sastanka prepustila djevojkama.  Ovaj su put imale priliku provjeriti kako to izgleda iz pozicije mentorice. Same su organizovale prostoriju, same su organizovale materijale i preuzele ulogu pravih organizatorica događaja.

Slika

Leave a Reply