Udruženje mladih „Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je 01.06.2020. godine započelo implementaciju projekta: „Servisi podrške za djecu sa teškoćama u razvoju i njihove roditelje kroz terapiju senzorne integracije/ rane intervencije i savjetodavnog kutka“.
Projekat finansira Vlada Kraljevine Norveške, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u sklopu Stvaranja povoljnijeg okruženja za civilno društvo – EMBRACE.
Kratki opis projekta:
U Bosni i Hercegovini ne postoji efikasno predškolsko obrazovanje za djecu sa poteškoćama u razvoju, osobito u ruralnim i udaljenim prostorima. Vodeći se pravima djeteteta (UN Konvencija) Udruženje Ružičnjak ovim projektom želi unaprijediti i poboljšati kvalitet života djece predškolskog uzrasta kroz pružanje servisa podrške djeci (terapija senzorne integracije, edukacijsko rehabilitacijska terapija, rana intervencija) i njihovim roditeljima (savjetodavni pedagoško – psihološki kutak), a to je i opšti cilj projekta.
Specifični ciljevi projekta su: povećan broj djece i mladih sa teškoćama u razvoju kojima se pružaju adekvatne usluge terapije senzorne integracije – socijalna inkluzija, poboljšan kvalitet života roditelja djece sa teškoćama u razvoju i podignuta svijest društva o boljim načinima organizacije potpune inkluzije djece sa teškoćama kroz formiranje resursnih centara za podršku djeci i njihovim roditeljima.
Projekat će biti implementiran na području Hercegovačko – neretvanskog kantona. Ciljna grupa projekta je 50 djece predškolskog uzrasta i djece uzrasta pred polazak u školu (posebno djeca iz ruralnih područja) sa vidljivim teškoćama ili rizikom od nastanka gdje roditelji nisu u mogućnosti pružiti odgovarajući fizički ili psihički podsticaj.
Očekivani rezultati projekta su:
- na osnovu urađenog mapiranja i istraživanja stanja na području HNK formirana baza podataka djece sa teškoćama kojima je potrebna dodatna pomoć i podrška ka potpunoj inkluziji.
- Povećan broj djece sa teškoćama koji su uključeni u terapiju senzorne integracije
- Povećana svijest donosioca odluka kroz dobre i adekvatne primjere inkluzije za djecu i mlade, kao i njihove roditelje, kroz model resursnog centra
Projektat će trajati 7 mjeseci: juni/2020. – decembar/2020. godine.
Kontakt osoba za više informacija: Alma Pintul – 063/516-825.
Dodatne informacije o projektu se nalaze na linku: https://www.ba.undp.org/content/bosnia_and_herzegovina/en/home/development-impact/EMBRACE.html